můj příběh

nic zase tak unikátního, každý máme přeci svůj – ten nejzajímavější příběh. mě ten můj, dovedl až sem…

o vzdělávání jako hodnotě v mém životě jsem začal přemýšlet až po vejšce. až když jsem zjistil, že jako jedničkář – příležitostný dvojkař, neumím skoro nic. zejména jsem byl frustrován svoji absolutní nepřipraveností pro život. chyběl mi rozhled a schopnost dívat se na věci v souvislostech. úkoly jsem plnil dobře, což o to, ale role „tvůrce“ mi byla cizí. cítil jsem, že je něco špatně.

cestoval jsem a doháněl uplynulé roky. rok jsem strávil v anglii. půl roku v jižní africe. místy trochu tvrdší škola, ale přijal jsem (nic jiného jsem ani nemohl udělat) stoprocentní zodpovědnost za sebe sama v každém jednotlivém ohledu. včetně vzdělávání. to byl první zlom.

po návratu do reality jsem se vypracoval na manažerské pozice a dnes vedu nějakých 30 lidí. zásadní je pro mě vidět jejich osobní růst a posun. a tak jsem zjistil, že mi nevyhovuje, co naše HR nabízí pro vzdělávání „mých lidí“. začal jsem tedy vzdělávací koncept vymýšlet a realizovat sám. první rok pro svůj tým. druhý rok se přidaly spřátelená oddělení ve firmě a třetím rokem jsem připravoval vzdělávání pro celou firmu. troufám si říci, že jsem šel dost nevyšlapanou cestou a využíval alternativy. a ono to mělo sukces :-) to byl druhý zlom.

mám tři děti. Eliška (skoro 4), Miki (2,5), Štěpánek (3 měsíce). to je něco. největší inspirace a impuls, co si umíte představit. díky nim jsem se začal intenzivně zabývat výchovou a vzděláváním dětí. určitě dělám chyby a rozhodnutí, které bych znovu udělal jinak, ale převzali jsme se ženou zodpovědnost za jejich i své vzdělávání (lekce z prvního zlomového bodu) a hledáme alternativy, protože „to, co dělají všichni“ často nevyhovuje všem (lekce z druhého zlomového bodu). věřím tomu, že jen mrtvé ryby plavou s proudem a tak hledám. to je třetí, zásadní zlom.

ideální vzdělávání (v tom nejširším slova smyslu) pro svoji rodinu najdu, nebo si ho vytvořím…

miloslav laštovička
12.10.2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.