změna školky / po půl roce

mám jeden rest. před časem jsem psal o jak jsme měnili školku, o procesu výběru a také o stav po dvou měsících. nechtěl jsem se nechat unášet (jak to mám ve zvyku) a tak jsem si slíbil, že pár měsíců poté se k tomuto tématu vrátím a zkusím se na novou školku podívat s odstupem a hlavně s větší zkušeností.

a přihrál mi k tomu i dotazník zpětné vazby, který jsem ze školky nedávno dostal a vyplňoval. mimochodem, už jen to, že školka posílá dotazník zpětné vazby mi přijde hodně v pořádku.

a řeknu Vám, bylo těžké najít věci ke zlepšení nebo doporučení na změnu. jediné, co jsem vyplodil byly jisté organizační nedokonalosti ohledně náhrad docházky a ohledně platby dopravy (školník naše děti každý den vozí od vlaku do školky). a upřímně, to mi při celkovém zamyšlení a pohledu „ze shora“ přišlo nicotný až zanedbatelný.

děti jsou zde stále šťastné, takže kdyby nic jiného, není stejně co řešit. a tím „šťastné“, myslím opravdu šťastné. eliška (5) se před měsícem doslova hádala s doktorem, co ji chtěl dát sádru na nohu, že chce jen obvaz, aby mohla chodit do školky a tvořit.
a i když jsou miki a eliška úplně rozdílní, oba si zde našli svůj prostor a těší se tam. toto jediné by nám ke štěstí stačilo.

ale ono toho je trochu víc, co nám, jako rodičům také vyhovuje. je toho víc, něco jsem už možná zmiňoval dříve, ale tyto věci z pohledu rodiče dnes nejvíc oceňuji:

  • možnou dohodu s personálem i majitelkami na čemkoliv. zdá se, že nic není problém a o všem se dá bavit (byli jsme například s dětmi měsíc ve francii a potřebovali jsme tomu uzpůsobit hodně věcí včetně plateb. no problem).
  • pestrost aktivit a programu, kterou děti mají. když vynechám tématické týdenní a měsíční cykly, což má asi většina školek, tak i výlety, tradice, společná setkání s rodiči, návštěvy jiných školek, plavání, jarní úklid vesnice a řeky, .. a další.
  • spuštění informačního systému na webu. ne, že by byl ještě dokonalý (i když potenciál má), ale možnost odhlašování jídla, nahlášení absence, upozornění učitelkám (zde tetám), dotazy, a na druhou stranu zprávy od učitelek (tet), upozornění, co si kdy mají vzít děti s sebou, co se bude dít, ankety apod. je v dnešní době prostě fajn.
  • asi už druhá změna dodavatele jídel pro děti, neb majitelky mají pocti, že jídlo, co děti dostávají by mohlo být ještě lepší. možná je to dáno i tím, že tam mají své děti, ale tenhle typ starosti ze strany majitelek mi přijde správně.
  • logoped a psycholog součástí školky (i školy).
  • zpětnou vazbu o fungování dětí ve školce. co jim jde, co je nebaví nebo s čím mají problémy. zájem o to, jak to mají děti doma a jak to skloubit.

já vám nevím. možná je to někde standard, ale když to srovnám s fungováním v předešlé školce, není o čem… sousedovic děti chodí zatím jeden do hlásku a jeden do původní školky s tím, že už párkrát v hlásku byl a jeho hláška je všeříkající: „příští rok už taky postoupím do hlásku“.

ještě dvě věci bych v tomto zpětné pohledu vyzdvihl.

cesty do školky a ze školky vlakem. tohle je přátelé paráda. ranní rituál už máme zažitý, děti se naučily kupovat si lístky nebo občas i snídani, máme pro sebe každý den cca 45 minut času bez rušení a pořád nás to všechny baví. nyní jsem k tomu občas přidali i cestu vlakem ze školky. od školky k vlaku to jsou nějaké dva kilometry. občas jdeme bosky,  sbíráme kytky pro mámu, zastavíme u berounky, vykoupeme nohy a jdeme na vlak. jakože fakt po-ho-da. zrovna jako včera :-)

no a v neposlední řadě. v těchto dnech jsme ocenili další perlu školky hlásek. na zahradě mají totiž vedle hřiště a prolejzaček i docela velký bazén se slanou vodou. posledních několik dní tak děti místo vycházek naskákaly odpoledne do bazénu. když jsem v pátek viděl, jak tam blbnou, drkotají zubama, ale nechtějí z vody a představil si, že to takhle můžou mít ještě celý červen, byl jsem skutečně šťastnej, jak jsou šťastný.

suma sumárum, volba změnit naši původní školku za školy hlásek, byla jednou ze dvou nejlepších rozhodnutí loňského roku. potvrzeno!

1 komentář u „změna školky / po půl roce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.